Hledáme práciJak se vyvyarovat nejčastějších chyb při hledání práce


Nízké sebevědomí – zbytečně kazí šance na získání práce

Lepí se Vám smůla na paty a nemůžete najít slušnou práci? Možná za všechno může prostá věc - nízké sebevědomí. Pokud by to mohl být Váš případ, stojí za to se nad tím zamyslet a snažit se proti tomu něco dělat. V textu Vám k tomu dáme několik praktických tipů.

Jste pracovití, solidní a učenliví? To ovšem nestačí, když si nevěříte, neumíte zaujmout a své schopnosti prodat, je to k ničemu. Sebevědomí je důležitou součástí práce a zejména fáze ucházení se o práci. Myslete na to a tento faktor nepodceňujte.

Věřit si na sto procent

Lidé se neustále snaží najít zaměstnání, kde se budou dobře cítit, které bude s odpovídajícími příjmy apod. Nízké sebevědomí nám může bránit uplatnit se podle svých představ. Problém samotný spočívá jednoduše v tom, že si nevěříme.

Často je to tm, že se neustále poměřujeme s výkony jiných a deptáme se jejich úspěchy. Každou prohru bereme jako osobní útok a uzavíráme se čím dál více do sebe. Místo toho, abychom se ze svých chyb poučili, ubíjíme se a ponižujeme se. Je nutné si v takovém případě pokládat otázku, proč mne zaměstnavatel odmítá. Vylepšit se a zapracovat na svém sebevědomí je ideální řešení.

Slabí a silní jedinci

Firmy touží po jedincích, kteří stojí pevně nohama na zemi a dokážou si s chladnou hlavou poradit v každé situaci. To platí napříč všemi profesemi. Slabé osobnosti, lidé s nízkým sebevědomím nedokáží vznést kritiku, i když je na místě, odporovat, ani prosadit svoje vize.

Přesto všechno mohou dokázat na svém nízkém sebevědomí slušně zapracovat a získat tak mnohem lepší práci... A jak? Je dobré se něco (ne však vše) přiučit i od opačného extrému – lidí, kteří nízkým sebevědomým rozhodně netrpí. Jde o lidi lidově označované jako „mistři světa“. Své prohry si nikdy neberou osobně, kritizují a to patřičně nahlas, aby to všichni slyšeli. Takoví pracovníci si zároveň ale nejsou svých chyb ani vědomi a nechtějí na sobě nic měnit.

Nikdo není dokonalý

Ideálem je zlatá střední cesta. Je dobré mít na paměti, že nikdo není dokonalý. A zachyby, které člověk má, ale ví o nich a snaží se s nimi něco dělat, se nemusí stydět. Pokud to udělá, snižuje mu to sebevědomí a tím i šance při hledání práce.

Jak se promítne zdravé sebevědomí do úspěchu v hledání práce nebo při jejím samotném výkonu? Na pracovišti je třeba se rychle adaptovat a rozhodovat. Vybudovat si pevné svazky s kolegy či obchodními partnery, dokonale komunikovat. Nebýt jako šedé myšky, je důležité pro zapadnutí do kolektivu a budování vztahů. V životě musí člověk občas zariskovat anebo být naopak vytrvalý. Díky empatii a smyslu pro humor se stanete skvělým zaměstnancem i šéfem. Pokud je nízké sebevědomí Vaším problémem, tak myslete na principy z toho článku, pracujte an sobě a nepodceňujte se. Výsledek bude stát za to.